Syndyk kim jest i jakie są jego podstawowe zadania.
Syndyk jako organ postępowania upadłościowego to osoba, która musi spełnić klika warunków wynikających z ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji doradcy restrukturyzacyjnego:
- posiada obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej,
- posługuje się językiem polskim w stopniu umożliwiającym wykonywanie czynności zarezerwowanych dla syndyka,
- posiada nieposzlakowaną opinię,
- posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
- posiada wykształcenie wyższe,
- przez co najmniej 3 lata zarządzała przedsiębiorstwem,
- nie była karana za przestępstwo skarbowe,
- nie jest ujawniona w systemie KRZ,
- złożyła z pozytywnym wynikiem egzamin przed Komisją Egzaminacyjną, powołaną przez Ministra Sprawiedliwości.
W celu uzyskania licencji doradcy restrukturyzacyjnego (syndyka) niezbędnym jest spełnienie wszystkich ww. przesłanek. Sam egzamin dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego organizowany jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości co najmniej dwa razy w roku. Koszt egzaminu to 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w roku przeprowadzenia egzaminu. W 2022 r. koszt egzaminu wyniósł 2 257,50 zł. Sam egzamin złożony jest z dwóch części- testu oraz zadania problemowego. Test składa się z zestawu 100 pytań zawierających trzy propozycje odpowiedzi w formie a, b, lub c, z których tylko jedna jest poprawna. Minimalna ilość punktów z egzaminu testowego wynosi 75 %. Natomiast zadanie problemowe zawiera kazus związany z postępowaniem upadłościowym lub restrukturyzacyjnym, który należy rozwiązać zgodnie z poleceniami. Aby uzyskać pozytywny wynik z zadania problemowego należy uzyskać co najmniej 20 pkt na 30 możliwych do uzyskania.
Osoba po uzyskaniu licencji Doradcy Restrukturyzacyjnego może piastować następujące funkcje:
- syndyka w postępowaniach upadłościowych (zarówno konsumentów i przedsiębiorców),
- nadzorcy układu,
- nadzorcy sądowego,
- zarządcy w postępowaniu restrukturyzacyjnym,
Syndyk wyznaczany jest w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości i pełni on swoją funkcję aż do zakończenia postępowania, czyli do wydania przez Sąd postanowienia o ustaleniu planu spłaty lub umorzeniu zobowiązań. W toku postępowania nadzór nad czynnościami syndyka sprawuje Sąd, który wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości. Ponadto syndyk działa w imieniu własnym, lecz na rachunek upadłego.
Natomiast głównymi zadaniami syndyka jako organu postępowania upadłościowego są:
- objęcie majątku upadłego,
- zawiadomienie wierzycieli o upadłości,
- poszukiwanie majątku upadłego,
- zarząd nad majątkiem upadłego,
- likwidacja majątku upadłego,
- sporządzenie planu likwidacyjnego,
- oszacowanie masy upadłości,
- przygotowanie propozycji planu spłaty.
W toku postępowania upadłościowego syndyk może również wytaczać powództwa o uznanie czynności za bezskuteczną w stosunku do masy upadłości. Ponadto ma on również uprawnienia do złożenia wniosku o zniesienie obowiązku alimentacyjnego, jaki spoczywa na upadłym.
Podsumowując syndyk (doradca restrukturyzacyjny) jest wyznaczany przez sędziego do prowadzenia postępowania upadłościowego. Dysponuje on szeregiem uprawnień w toku postępowania, a jego działania są prowadzone pod nadzorem Sądu.